Uvažovali jste někdy o tom, že si uděláte jako Scrum Master certifikát na Scrum? Možná jste se taky jako já zajímali o to, zda se vám investice do certifikátu vyplatí. Pokud se zeptáte kolegů kolem sebe, zjistíte, že názory mnoha lidí na certifikace se různí. Také já vám v dnešním článku poskytnu jeden možný pohled na toto téma. Berte ho jako příspěvek do skládačky, názor si pak udělejte sami.
Přínosy získání nového certifikátu
Než se pustíte do jakékoliv certifikace, měli byste mít jasno, proč ten certifikát chcete. Certifikát není zadarmo, co tedy mohou být přínosy, za které vynaložíte svoje peníze?
- Získám větší sebevědomí – pokud jste začínající scrum master a obáváte se, jak v nové pozici obstojíte, může vám certifikát pomoci získat větší sebevědomí.
- Prokážu dosažení konkrétní úrovně znalostí – důvěryhodná firma, která už má jméno v agilním světě, potvrdí, že Scrum umíte.
- Pomoc při hledání nové práce – certifikát plní svoji funkci i při hledání nové práce. Řada firem uvádí, že hledá uchazeče o práci a certifikát je výhodou. Snadněji se jim totiž ověřuje, co uchazeč umí. A pokud máte certifikátů víc, je z toho i vidět, že se průběžně staráte o svůj vlastní rozvoj. Než si jako Scrum Master získáte jméno na trhu, může vám certifikát ve vašem životopise pomoci zvýšit vaši důvěryhodnost pro potenciální zaměstnavatele.
- Můj vlastní rozvoj – v neposlední řadě vás příprava na certifikace donutí naučit se nové věci které ještě neznáte a něco si k tomu i vyzkoušet na přípravných školeních
Jaká jsou omezení certifikátů
Každá věc na světě má svoje výhody i nevýhody. Ani certifikáty nejsou výjimkou. A právě některé z těchto omezení vedou část lidí k tomu, že si certifikace k agilním přístupům nedělají.
- Certifikát mindset nedělá – certifikát vám potvrdí, že jste certifikovaný scrum master, product owner, nebo agilní leader. Ale nic neříká o tom, jestli jste v tom skvělí nebo špatní. Je to proto, že odborné znalosti jsou jen jednou složkou ze skládačky, která tvoří úspěšného scrum mastera. Potřebujete mít také zažitou agilní kulturu a přemýšlet tak. A to je věc, kterou se na sebelepším školení nenaučíte. Váš vlastní agilní mindset si musíte roky postupně budovat na základě vašich znalostí a zkušeností.
- Omezená platnost některých certifikátů – u některých certifikátů je potřeba obnovovat jejich platnost. Pokud je obnova platnosti spojena s přezkoušením a ověřením, že se řemeslu skutečně věnujete, má to svůj smysl. Ale v některých případech je prodloužení platnosti certifikátů čistě obchodní záležitost. V takovém případě pak platíte pravidelně poplatky za prodloužení. Proto si na nutnost prodlužování certifikátu v budoucnosti dávejte pozor
Vybírám si nový certifikát
Tak už víte proč chcete získat nový certifikát? Výborně! Jdeme na to! A kde si to můžu objednat?
Na trhu je celá řada firem a asociací, která nabízí různé agilní certifikace. Kromě Scrumu je to například také Kanban, nebo různé škálovací frameworky jako je LeSS, nebo SaFe a další. My se ale v dnešním článku pro jednoduchost omezíme pouze na Scrum. Mezi nejznámější asociace vydávající certifikáty na Scrum patří Scrum.org a Scrum alliance. Co se týče obsahu, který ověřují, jsou si podobné.
Výběr vám mohou pomoci usnadnit následující kritéria:
- Pokud chcete certifikát i z důvodu lepšího pracovního uplatnění, určitě si vyberte raději firmu, která má v agilním světě zvučné jméno.
- Také se podívejte, zda získáte certifikát na neomezeně dlouhou dobu, nebo jej budete muset po nějaké době prodloužit. Pokud při prodloužení certifikace musíte prokázat, že dané znalosti stále ovládáte, je to v pořádku. Pokud se ale jedná pouze o administrativní prodloužení a poplatek certifikující firmě, zvažte, zda neexistuje levnější alternativa. 😊
Jak se připravit na zkoušku
Na stránkách certifikační autority si můžete koupit jak samotnou certifikační zkoušku, tak i školení, které vás na zkoušku připraví. Některé certifikace lze získat také jen za účast na workshopech nebo školeních.
Pokud už máte větší zkušenosti, můžete se na certifikační zkoušku připravit i sami, případně vám může s přípravou pomoci zkušený agilní kouč nebo jiný kolega.
V případě, že se rozhodnete koupit si přípravný kurz na certifikaci, dobře vybírejte firmy, od které si kurz koupíte. Většinou má každá certifikační autorita svoje podmínky, kdo smí na certifikaci komerčně připravovat. Proto pokud nějaká firma nemá uvedeno na svých stránkách, zda kurz vede například certifikovaný scrum trenér, zeptejte se jich na toto oprávnění. V opačném případě riskujete, že zaplatíte za přípravu na certifikaci někomu, kdo k tomu nemá potřebné oprávnění a možná ani vzdělání.
Kde si můžete v Čechách objednat přípravu na Scrum certifikace? Tyto firmy v ČR nabízejí kurzy, které zajišťují profesionálové – certifikovaní Scrum trenéři:. Zároveň jsem poprosil zástupce těchto společností, aby několika větami okomentovali, certifikační kurzy Scrumu, které nabízí.
Profesionálové, kteří vás připraví na certifikaci
- Scrum DoJo, řeší dlouhodobé vzdělávání pro agilní týmy a organizace. Je to v současné době jediný poskytovatel certifikačních školení Scrum.org na českém trhu. Kurzy umí poskytnout i anglicky. Kurzy Scrum DoJo najdete také v portfoliu firem agile academy, Pumpedu a HPE.
- agile academy, je první certifikovaný partner sítě Scrum.org (PTN – Professional Training Network) v ČR. Spolupracuje se čtyřmi certifikovanými trenéry (PST – Professional Scrum Trainer).
- Zuzana Šochová, nabízí certifikační kurzy od Scrum Alliance, která je na trhu certifikací nejstarší a nejznámější. Scrum Alliance dbá primárně na porozumění mindsetu. Jestli chcete pochopit podstatu agilních přístupů, jsou kurzy ScrumAlliance nejen tím správným začátkem vaší agilní cesty, ale nabízejí i podporu zkušeným agilistům. Tyto kurzy pro ScrumMastery, Product Ownery a Leadership najdete také v katalogu počítačové školy Gopas.
- Agile Lean House – certifikovat se můžete také u Agile Lean House. Nejedná se o Scrum.org certifikát jako v případě obou výše uvedených společností, ale certifikaci společnosti Agile Lean House. Také kurzy mají postaveny odlišně. Na kurzech se věnují například komplexitě (Cynefin), využívají inspiraci z armády (Turn the ship arround) a také se na kurzu věnují svým vlastním konceptům (enabling constraints).
Každá ze zmíněných společností samozřejmě poskytuje i další služby. V kontextu našeho dnešního článku jsme se ale omezili pouze Scrum certifikace.
Závěrem
Agilní certifikáty jsou jednou ze složek, která vám může pomoci stát se úspěšným scrum masterem. Mějte ale na paměti, že nutnou součástí, kterou budete potřebovat ke své práci doplnit je agilní mindset a také zkušenosti, které jsou relevantní k oboru, který váš tým dělá. Tohle bohužel chvíli trvá a všichni si tímto musíme projít sami.
Na druhou stranu, v agilní komunitě najdete i spoustu skvělých scrum masterů a agilních koučů, kteří si certifikáty nedělají a přesto svoje řemeslo umí skvěle. A platí to i naopak. Vždy proto u vašich kolegů vnímejte jak jdou sami ostatním v tom co dělají příkladem.
Nespoléhejte se jen na certifikáty, snažte se získávat nové zkušenosti. A přistupujte k agilitě a svým znalostem s pokorou. Více si o pokoře v agilním světě můžete přečíst třeba v našem článku Ztráta pokory snadno a rychle.
Zapomněli jsme na nějakou skvělou firmu, která profesionálně připravuje na certifikace Scrumu? Budeme rádi, když nám napíšete do komentářů. A pokud se jich tu sejde víc, uděláme pro ně rozcestník. 😊