V souvislosti s agilním vývojem se často mluví o koučinku. Kdy ale použít mentoring a koho je možné mentorovat?

Kdy se hodí mentoring?

Říká se, že nejlepší metodou jak s něčím začít, je hodit člověka do vody a začít plavat. Ale jak mu pomoci, aby se neutopil, neměl špatné návyky a naučil se plavat efektivně? Někdy  vám stačí příručka, jindy jsou zapotřebí zkušenosti seniornějšího kolegy. A tam, kde nestačí příručka a je zapotřebí pomoc kolegy, tam začíná mentoring. Mentora si představte jako seniornějšího kolegu, který:

  • si najde čas, aby vás viděl při práci
  • umí aktivně naslouchat
  • analyzuje zjištěné informace a umí vám na základě toho poradit

Výsledkem jeho činnosti je, že jste efektivnější při adaptaci toho co se učíte, dříve objevíte chyby a naučíte novou techniku správně. Tím, že vás mentor vidí při práci, zároveň dostanete feedback šitý na míru přímo vám. Také to obvykle pomáhá lidem získat si zdravou sebedůvěru.

Proč nezačínat rovnou s koučinkem

Vraťme se na chvíli k analogii s plaváním.  Když vás hodí do vody, mentor vám poradí na základě svých zkušeností a toho co vidí co máte ve vaší situaci dělat. Kouč se zas snaží o to, abyste si vymysleli vhodný způsob sami. Ale přijdete na to, pokud jste nikdy předtím neplavali? A nenaučíte se pak špatné návyky, které se pak budete pracně odnaučovat? Koučink čerpá informace, které už dnes víte a pokud jste se s daným tématem ještě nesetkali, není zatím kde brát.

Z toho důvodu, se při přechodu na agilní způsob práce a změnách kultury nejdříve využívá mentorování. A až po nějaké době, kdy se tým nebo konkrétní člověk stává v oboru o něco zkušenějším, můžete přistoupit ke koučování. Váš svěřenec má už v té době nějaké zkušenosti, na kterých může stavět a které mu umožní vymyslet řešení správně. V tuto chvíli bývá naopak koučink efektivnější, než když by vám řešení poradil mentor. Vámi navržené řešení je šité na míru vašim potřebám.

 Pro koho se hodí mentoring?

Mentorovat můžete prakticky kohokoliv. V agilním světě se nejčastěji mentorují scrum masteři, nebo product owneři, nebo členové týmu. V reálném životě ale můžete narazit na určitá omezení. Pokud pracujete například s členem představenstva firmy, možná budete muset najít individuální přístup, který se bude v dané situaci hodit. Zároveň by ale byla velká chyba se právě takto důležitým lidem nevěnovat a nechat je bez pomoci.  

Pokud vás také zajímá, jak správně poskytnout zpětnou vazbu, podívejte se na článek Jak dát správně zpětnou vazbu.

Mohu se obejít bez mentora?

Ano, můžete. Ale počítejte s tím, že vaše cesta k cíli může být i několikanásobně delší a můžete se cestou naučit i řadu nesprávných návyků, které pak budete třeba chtít časem odstranit.

Kapacita na mentoring

Ideální je, pokud máte mentora přímo ve firmě a může pro vás pracovat na plný úvazek. Obvykle mentor nemá na starosti jen jednoho člověka. V případě adaptace agilního způsobu práce roli mentoring obvykle provádí seniorní agilní kouč, nebo seniorní scrum master, kteří vedle této činnosti plní i další úkoly.

Pokud už máte takového seniora už ve firmě, je rozhodně na místě jej využít. Pokud kapacita vašich lidí nestačí, nebo nikoho vhodného zatím nemáte, pak se můžete podívat i po někom vhodném zvenku. Ideální je opět využít toho, abyste měli mentora co nejvíce času u vás.  A pokud to není možné, zkuste se domluvit alespoň na části jeho kapacity, protože i tak vám mentoring dokáže pomoci se posunout o míle daleko.

A pokud byste potřebovali pomoci s výběrem vhodného mentora, ať už z vašich řad, nebo si jej vzít třeba i na část kapacity od nás, rádi vám s tím pomůžeme.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *