Na školení Scrum prakticky se naučíte implementovat tento framework do vašeho týmu tak, aby fungoval efektivně. Také se dozvíte jak řešit běžné problémy spojené s fungováním Scrum týmu. Zároveň dostanete dostatek informací k tomu, abyste byli schopni vysvětlit reálné přínosy tohoto frameworku a jeho jednotlivých částí vašemu týmu.
S tímto agilním frameworkem vás seznámí zkušení Scrum masteři, kteří mají řadu praktických zkušeností získaných při práci u agilních týmů a z agilních transformací. Proto vám doporučujeme, připravte si dotazy z kontextu vaší společnosti, které vás zajímají. Školení Scrum prakticky je určeno pro všechny členy agilních týmů, scrum mastery, product ownery, ale třeba i interní auditory a další zájemce o pochopení agilních přístupů.
Obsah kurzu
Na začátku školení Scrum prakticky se seznámíte s Agilním manifestem a obsahem frameworku. Ze zkušenosti z agilních transformacích se podíváme i na očekávání od zavedení agility a projdeme si, kdy se hodí aplikovat tento agilní framework použít a kde nikoliv. Dozvíte se k čemu slouží jednotlivé ceremonie: Daily Scrum, Refinement (Grooming), Sprint review, Retrospektiva a Planning meeting a na co si dát při jejich facilitování pozor. U jednotlivých témat kurzu vás vždy upozorníme i na časté chyby, se kterými se můžete často setkat. Dále si během kurzu pomocí Lega vyzkoušíte práci ve sprintech.
Při kurzu klademe důraz na to, aby absolventi vždy zohledňovali skutečné potřeby týmu a nesklouzli k pouhé implementaci frameworku podle příručky.
Agenda školení Scrum prakticky
- Úvod do frameworku
- Agile Manifesto
- Přínosy a očekávání (správná i nesprávná a co to může způsobit)
- Porovnání s tradičním přístupem
- Kdy se hodí tento framework a proč?
- Role
- Spolupráce Scrum Master a Product Owner
- Scrum values, co to je a proč jsou důležité?
- Ceremonie a časté chyby při jejich realizaci
- Artefakty
- Struktura backlogu
- Odhadování ve storypoints
- Tým (E2E, počty členů, zastupitelnost, crossfunkčnost, odpovědnost, preference vítězství týmu nad vítězstvím jednotlivce a další)
- Práce ve sprintech
- Sledování postupu prací
- Jak může Scrum Master podpořit delivery v týmu?
- Rezistence
- Získání důvěry u týmu
Mění se vám v průběhu sprintů pravidelně priorita požadavků a potřebujete na tyto změny okamžitě reagovat? Potom zvažte absolvování našeho Školení Kanban.
Lektor, který Vás provede školením
Jan Šrámek je enterprise agile coach se zkušenostmi s agilem jak z prostředí korporátních společností, tak ze startupů. Přístup k agilním transformacím, ale i ke školením zakládá především na praktických zkušenostech, kdy přibližně 7 let pracoval jako analytik a později architekt ve vývojových týmech ve finančním sektoru. Řadu změn, které agillita a agilní transformace přináší si sám prožil. Hlásí se k principům Agnostic agile. Preferuje nastavení agility podle kontextu ve vaší firmě, namísto dogmatického přístupu podle příručky. Silnou stránkou Honzy je diplomacie, ale i velká trpělivost, která mu umožňuje pracovat s agilitou i u poměrně výrazných osobností. Honza kromě zkušeností z prostředí SW vývoje získal i řadu zkušeností v oblasti agility v businessu, oddělení lidských zdrojů, financí, koučování managementu a dalších. Principy a pravidla, které uznává se snaží prosazovat i u dalších zaměstnanců a spolupracujících osob v Lucid Bay Digital. Řadu agilních principů promítá právě do fungování Lucid Bay Digital a tak věci, které doporučujeme, sami žijeme.
Volitelné moduly ke školení
Tyto moduly/diskusní moduly je možné po dohodě přidat k našim školením. Pokud jste mezi nimi nenašli, co by vás zajímalo, nevadí, ozvěte se nám a dohodneme se.
- Stakeholdeři a agilita
- První kroky s agilním týmem a jak si získat důvěru týmu
- Retrospektivy, jaké jsou jejich části, co dělat, když se týmu zdá, že máte retrospektivy příliš často
- Seznámení s nástroji Atlassian JIRA a Atlassian Confluence
- Jak funguje standardní SDLC (SW development life cycle) vývojového týmu
- Jak se změní analýza po přechodu do agilu
- Typy testů v agilních týmech, změny v testování po zavedení agilu
- Jak funguje brainstorming, možnost vyzkoušet si facilitaci brainstormingu na vybrané téma a feedback
- MVP – Minimum Viable Product
- Agilní roadmapy
- OKR (Objectives and Key Results)
Podobná a související školení
Na kurzu se dozvíte co by měl umět každý správný product owner. Kromě metodických základů se naučíte i jak připravit produktovou vizi, produktovou roadmapu a jak rozpadnout požadavky do podoby produktového backlogu.
Kurz Scrum prakticky je doslova nabitý praktickými zkušenostmi získanými při práci s agilními týmy a při agilních transformacích. Provedeme Vás základy frameworku Scrum od teorie až k praxi. Kurz je určen pro členy agilních týmů nebo zájemce o pochopení agilních přístupů.
Jedná se o sérii několika školení, které dávají dohromady minimum toho, co by měl Scrum Master umět. Protože se jedná o komplexní kurz, je možné si domluvit rozdělení tohoto kurzu na více částí.
První část kurzu Lean Startupu kde vás naučíme jak připravit jednoduchý business plán, aniž byste ztratili velké množství času s jeho přípravou a přesto vám přinesl užitečné informace.
User Stories – dozvíte se co to je a následně si je vyzkoušíte i napsat. Probereme zpětnou vazbu a kromě toho si vyzkoušíme rozpadnout příliš velké User Stories na menší.
Naučíme vás základy Kanbanu a jak rozpoznat, kdy se Kanban hodí využít. Kurz je praktický a hodí se i pro začínající scrum mastery.
Nezávazná poptávka školení nebo školení na míru
Máte zájem o školení? Nebo byste chtěli školené uzpůsobit na míru? Napište nám!